Lásku rozdává i hlodavec

Když se rozhodnete pořídit si osmáka, je jasné, že se nejdříve zaměříte na jeho bydlení a krmení. Jak ho krmit je dost důležité. Nedokážou zpracovávat cukry, a tak jim hrozí cukrovka. A to je zlé. Velké množství vypité vody, následně velké louže moči, slepota, úbytek váhy, smrt.
Tohle nikdo pro svého mazlíčka přeci nechce. Proto se opravdu zaměřte na to, co obsahuje krmivo, které hodláte koupit. Někdy je lepší, abyste si krmení namíchali sami.
Pokud budete dodržovat správná pravidla chovu, váš osmáček se dožije čtyř, šesti, někdy i devíti let.
malý osmák
Klec
Při běžném nákupu vám bude nabídnuta klec s plastovým dnem. Můžete ji koupit, ale protože hlodavec se do něj pustí a zlikviduje, je lepší mít někoho, kdo vám vyrobí dno třeba z kovu. Ale když se rozhlédnete, zjistíte, že je hodně šikovných lidí, kteří vám klec vyrobí na zakázku, a vy už ji jen vyladíte k dokonalosti. Umístíte dovnitř větvičky, aby mohli šplhat a okusovat, poličky, domeček, hamaku (závěsná „postel“, ve které se s oblibou povalují jeden přes druhého), nějaké hračky na kousání a misky na jídlo. Já mám zkušenost, že je stejně vysypou, ale alespoň se zpočátku krmení neperou u jedné hromádky.
 
I když někteří chovatelé doporučují, že musí být v kleci umístěna vana s pískem, aby mohli do ní kdykoli hupsnout a vykoupat se, je lepší jim jí denně dávat a odebírat. Já je nechávám koupat v době, kdy pobíhají venku a oni se do ní chodí rochnit během hraní.
 
Na vodu jsou dobrá závěsná pítka. Někdo tvrdí, že je prokousnou, moje zkušenost je, že když dovnitř vede jen trubička, ze které mohou pít a nedostanou se k nádobě, je vhodná. Ale někdo preferuje kamennou misku. Neumím si představit, jak by vydržela. Naši by ji buď zvrhli, nebo by do ní natahali „bordel“.
 
Jako podestýlku není moc vhodné používat hobliny. Bývají moc prašné a při jejich hrabání se jim dostávají do očí, čumáčku a tlapky je pak svědí tak, že si vytrhávají chlupy, aby se toho zbavili.
Krmení
Základem je seno. To musejí mít neustále k dispozici. Je důležité, aby žvýkali. Pokud jim chcete nabídnout zelenou stravu, řádně ji omyjte. Můžete jim podat zeleninu, pampelišku a listy ovocných stromů a to vše můžete mít i sušené.
osmák degu
Ochočení
Aby si na vás zvykl a začal vám dělat radost svým mazlením, začněte na něj pomalu mluvit a nabídněte mu pamlsek z ruky. Mějte trpělivost. Některý vás přijme za několik dní, jinému to může trvat i tři měsíce. Ale dočkáte se.
Někdy se stává, že touží si hrát se svým majitelem, a tak křičí, dokud se neobjeví a nepustí je ven. Vesele pak pobíhají, po „svém člověku“ lezou a okusují své hračky, které mají připravené na hraní mimo klec.
Musím vás ale upozornit. Jak si je jednou pořídíte, už nebudete chtít jiná zvířátka.

Lásku rozdává i hlodavec
4.2 (83.33%)6